Výber pletiva

Než začneme stavať akýkoľvek plot, musíme ho najprv kúpiť. Počítajme, že už sme sa rozhodli pre plot drôtený, takzvané pletivo. Aký konkrétny výrobok vybrať? Na trhu sú dva hlavné druhy pletiva. Lacnejšie pletivo z pozinkovaných oceľových drôtov a drahšie pletivo potiahnuté plastom. Výhodou plotu z pletiva potiahnutého plastom je predovšetkým nižšie nároky na údržbu. Nie je ho totiž na rozdiel od pozinkovaného plotu nutné natierať. Ak vybraný máme plot doma, nič nám už nebráni v jeho stavbe.

Príprava stavby a upevnenie stĺpikov

Než sa do stavby plota pustíme, mali by sme si rozvrhnúť, kadiaľ plot povedieme a zvoliť správne rozmiestnenie stĺpikov po obvode. Na miestach, kde chceme stĺpy umiestniť, potom výkopom dieru, vsadíme stĺpiky a zabetónujeme. Osobitný dôraz kladieme predovšetkým na rohové stĺpiky, ktoré sú najviac zaťažované. Ideálne je ak rohové a ostatné viac namáhané stĺpiky spevňujú diagonálnej vzpery. Ak stĺpiky obsahujú montážnu lištu, dajte pozor, aby smerovala mimo oplotenia.

Montáž pletiva

Po dostatočnom vyzrätí betónu nasleduje montáž samotného pletiva. Tu sa môžu postupy stavby nepatrne líšiť podľa zvoleného typu plotu. My zostaneme u klasického pletiva a stĺpikov. Najprv medzi stĺpikmi natiahneme drôty v troch úrovniach – dole, uprostred a hore. Potom príde na rad napínanie drôtov, ku ktorému nám poslúži napínací strojček. Napnúť drôty čo najviac je veľmi dôležité, pretože nám drží pletivo. Po úspešnom napnutí drôtov, na ne začneme pletivo nadväzovať. Plot montujeme zhruba 5 cm pod zem.

Gabiony Zenturo

Hľadáte nejaké zaujímavé ploty, respektíve nejaký unikátny moderný plot? Skúste sa pozrieť na Gabióny Zenturo. Ide o systém gabionových panelov, ktoré sa dajú vyplniť desiatkami rôznych materiálov.